WHAT TO LOOK OUT FOR?

Bu bölümdeki bilgiler toplu SMS ve elektronik iletişim kurma metotlarıyla ilgili yasal sorumluluk ve zorunluluklarla ilgili bilgi vermektedir. Bu bilgiler işinizin yasal bir şekilde devam edebilmesi için hayati nitelikte olup, yasal zorunluluklarınızın dışında lisanssız merdiven altı iş yapan kurum ve kişiler tarafından dolandırılmamanız için rehber niteliğindedir. Lütfen aşağıdaki bilgileri dikkatli okuyunuz ve aklınıza takılan her türlü soru için bizimle irtibata geçiniz.
Toplu SMS ve elektronik iletişimle ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli konuları 3 ana başlık altında toplayabiliriz:

feature

A valid STH license

feature

Data security and backup

feature

Eligible invoice contents

STH LICENSE

Hizmet aldığınız firma Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından yetkilendirilmiş, "Sabit Telefon Hizmeti" (STH) lisansına sahip, lisanslı aktif bir işletme olmalıdır. STH lisansı olmayan bir işletmeden kesinlikle hizmet satın ALMAYINIZ. Böyle bir firmayla çalışmanız durumunda, son kullanıcıların şikayetiyle yasal hükümler devreye girer ve ciddi para cezalarıyla karşı karşıya kalırsınız. Hizmet satın almadan önce, ilgili firmanın web sitesinde mutlaka STH lisansını arayın ve bulmanız durumunda dahi bu lisansı Bilgi Teknolojileri Kurumu'nun web sitesinden sorgulayarak geçerli olup olmadığını kontrol ediniz.

ORGANİK HABERLEŞME TEKNOLOJİLERİ BİLİŞİM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.'nin lisans numarası STH-250'dir. Bu lisansı ya da başka bir lisans numarasını sorgulamak ve teyit etmek için lütfen aşağıda linki verilen Bilgi Teknolojileri Kurumu'nun web sitesini ziyaret ediniz.

Lisans Sorgulama

INFORMATION SECURITY

Toplu SMS ve elektronik iletişim hizmetleri satın almadan önce, ilgili firmadan verilerinizin yedeklendiği, şifrelenerek saklandığı ve 3. kişilerle paylaşılmadığıyla ilgili güvenlik kontrolü isteyiniz. Lisanssız ve merdiven altı hizmet sağlayan firmalar, veri tabanlarında sakladığı kişi ve numara bilgilerini 3. kişi ve kurumlara satabilmektedir. Sizin haberiniz olmadan rehber bilgilerinizin, hizmeti aldığınız firma tarafından paylaşılması durumunda devlet muhatap olarak sizi alır ve ağır para cezalarıyla karşılaşırsınız. Böyle bir durumla karşılaşmamak için hizmet aldığınız firmayı dikkatli seçmeniz gerekmektedir.

BILLING AND BILLING CONTENTS

The service you have received is considered to have special status before the state. Therefore, make sure that your invoices have " Special Communication Tax" (SCT) other than VAT in tax items. The invoices you receive in exchange for bulk SMS and electronic communication services, which only say "service fee" in the description, have no validity. In order to issue invoices with SCT, the company providing the service must have an STH license. This issue is also included in the provision of law and heavy fines are applied in case of non-compliance.

SERVICE AGREEMENT

Service providers are obliged to conclude a "Service Contract" between them and their customers. These contracts are recorded and controlled by BTK. Those who use and make use of the service without any contract face criminal terms. Ask the company you receive services from for this contract and make sure that it is reported to BTK.

RETURN CONDITIONS

For the return of overdue, undeliverable or unsuccessful shipments in your shipments, the service provider cannot have an application such as manual or time-limited return and is not legal. Returns of all unsuccessful shipments should be provided instantly, without waiting, and no fee should be charged for this. If you are faced with such situations during the return of the service you have received, please notify BTK and stop the service you receive immediately.

YOUR PART

When sending SMS with commercial content, make sure that you learn all your obligations as an end user. You are responsible for any criminal liability for such submissions. Therefore, carefully research the company you receive service from and choose it after being sure.

DATA SHARING

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Kanunun 1 Mayıs 2015 yürürlüğe girmesiyle; firmalar ve tüketiciler arasında doğrudan mal veya hizmet temini ilişkisi olması kaydıyla, ticari elektronik ileti gönderilmesi amacıyla alıcıların elektronik iletişim adreslerinin alınması ile oluşturulan veri tabanlarının onaylı olduğu kabul edilir. Ancak Bu tarihten sonra, ETK gereğince firmalar artık elektronik ortamda yaptıkları pazarlama faaliyetlerini ve ticari içerikli gönderimlerini izin aldıkları müşterilerine yapabileceklerdir.

Siz değerli müşterilerimiz iş potansiyelinizi arttırmak adına bulunduğunuz il, ilçe, bölgelere hedefli SMS göndermek istiyorsunuz. Sektörde fırsatçı firmalar yanıltıcı hizmetlerini katma değerli hale getirmek adına sizinle gerçekliği olmayan GSM numaralarını paylaşabilirler. Kanunen veri paylaşımı illegal olan bir şeydir. Kesinlikle dikkate almayınız. Şikayet durumunda Tüm Cezalar SADECE size yansıyacaktır. 1 mayıs 2015 te çıkan 6563 sayılı (ETK ) yasa gereği ticari ilişkiniz olmayan hiç bir kullanıcıya SMS gönderimi yapmamalısınız. RED Hakkı ise sadece Portföyünüzden çıkmak isteyen Müşterilerinize sunacağınız bir kolaylıktır. Numara(DATA) PAYLAŞIMI KESİNLİKLE YASAKTIR.

WHAT IS THE DIFFERENCE BETWEEN CORRECT AND SUSPICIOUS COMPANIES?

Firma seçimi konusunda dikkat etmeniz gereken ilk kural STH lisansıdır. STH lisansını belirtmeyen tüm firmalardan uzak durmanız gerekmektedir. Bu lisansı belirtmeyen tüm firmalar potansiyel olarak gönderimlerini yapmadığı halde, raporlamalarında göndermiş gibi göstererek SMS'lerinizi azaltabilir, rehber bilgilerinizi başka kişi veya kurumlarla para karşılığında paylaşabilir ve sizi cezai sorumlulukla karşı karşıya bırakabilir.

Lisans dışında yasal olmayan firmaları tespit etmenin bir diğer yolu da fiyat politikalarıdır. Ham maliyetlerini aşağıda belirttiğimiz koşullara rağmen, ciddi şekilde düşük rakamlarla hizmet verdiğini iddia eden bir firmadan uzak durmanız gerekir. Bu firmaların belirtilen ucuz fiyatlarla iş yapabilmesinin tek yolu, yukarıda belirttiğimiz şekilde, arkaplanda çalışan algoritmalarla gönderimi yapılmayan ancak raporda gönderildiği söylenen numaralarla kredilerinizi azaltmaktır. Bu durum programlamayla yapıldığı için herhangi bir tespit etme ya da fark etme şansınız yoktur. Toplu SMS ve elektronik iletişim hizmetlerini olması gerekenden ucuza veren bir firma güvenilir olamaz.

OPERATOR INTERCONNECTION CONDITIONS AND COSTS

Operatörlerle direkt bağlantılı çalışma şartları için BTK'nın belirlediği ham maliyet bilgilerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. BTK'nın belirlediği bu maliyetler vergisiz fiyatlardır. Maliyet fiyatlarının üzerine %18 KDV, %15 gelir vergisi ve %15 ÖİV uygulanmaktadır. Toplu SMS ve elektronik iletişim hizmeti veren bir firmanın maliyetlerini bu seviyelere indirmek için, direkt operatör bağlantısına sahip olması gerekmektedir. Operatörlere direkt ara bağlantı koşulları ve maliyetler ise aşağıda yer almaktadır.

• Altyapı maliyetleri: 280.000 € değerinde SMC SMS yazılımları ve eklentileri,
• Şirket sermayesi + 1.000.000 TL operatörlere teminat,
• E1 bağlantı kablosu ve kartların bağlı olduğu sunucular. Sunucu aylık tahsis ücreti 7.050 € + KDV,
• Teknotel sunucu barındırma maliyeti, aylık 15.000 €,
• Teknik personel maliyeti,
• İdari personel maliyeti,
• Yazılım ekibi maliyeti,
• 7/24 destek ekibi maliyeti

Bu maliyet dışında tüm STH firmaları yıllık brüt cirolarının %0.35'lik kısmını Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı'na, %1'lik kısmını ise BTK'ya ödeme yükümlülüğündedir. Bu ödemeleri düzenli yapmayan firmaların STH lisansları iptal edilmektedir.

Tüm bu maliyetlerin üzerine ÖİV, KDV ve gelir vergisi eklendiğinde ortaya yüksek maliyetler çıkmaktadır. Bu yasal zorunluluk ve giderlere rağmen, birim fiyat bazında maliyetinin altında fiyat veren firmalara, mağdur olmamak için itibar etmeyiniz.